1N4004GPE-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 36 170
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 14 041
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Diodes Incorporated
onsemi
Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N4004GPE-E3/73
DigiKey Part Number
1N4004GPE-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4004GPE-E3/73
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A