1N4004-E3/73 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N4004-E3/73 |
Description | DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1N4004-E3/73 Models |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V | Supplier Device Package DO-204AL (DO-41) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A | Base Product Number |