1.5SMC27CA-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Central Semiconductor Corp
YAGEO
YAGEO
Diotec Semiconductor
In Stock: 407
37.5V Clamp 40A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC27CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC27CA-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC27CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V