1.5SMC170AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
234V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC170AHE3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC170AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC170AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
145V
Voltage - Breakdown (Min)
162V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
234V