1.5KE82-E3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 707
Datasheet
118V Clamp 12.7A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE82-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE82-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE82-E3/54
Description
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
66.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
73.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
118V