1.5KE8.2AHE3/51
DigiKey Part Number
1.5KE8.2AHE3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2AHE3/51
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V