1.5KE62A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 818
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 1 440
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 408
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 439
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
85V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE62A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE62A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE62A-E3/51
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V