1.5KE51A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 682
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
In Stock: 850
Taiwan Semiconductor Corporation
70.1V Clamp 21.4A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE51A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE51A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE51A-E3/73
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V