1.5KE36CA-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 552
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
In Stock: 381
Comchip Technology
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
49.9V Clamp 30.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE36CA-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE36CA-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36CA-E3/51
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V