1.5KE36-E3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 763
Datasheet
52V Clamp 28.8A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE36-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE36-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36-E3/54
Description
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
29.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
32.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
52V