1.5KE30A-E3/73 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 12 065
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 44
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
41.4V Clamp 36.2A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE30A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE30A-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
1.5KE30A-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE30A-E3/73
Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V