1.5KE250A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE250A-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
1.5KE250A-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250A-E3/73
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
344V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V