1.5KE18A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 955
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 2 744
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 605
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 137
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
25.2V Clamp 59.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE18A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE18A-E3/51GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18A-E3/51
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
59.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V