1.5KE15A/54 is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 8 507
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2 633
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
21.2V Clamp 70.8A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE15A/54
DigiKey Part Number
1.5KE15A/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE15A/54
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V