1.5KE11HE3/54
DigiKey Part Number
1.5KE11HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE11HE3/54
Description
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
16.2V Clamp 92.6A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.92V
Voltage - Breakdown (Min)
9.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.2V