1.5KE11A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 619
Similar
Comchip Technology
15.6V Clamp 96.2A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE11A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE11A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE11A-E3/51
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
96.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V