1.5KE100A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 627
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 1 900
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
137V Clamp 10.9A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE100A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE100A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE100A-E3/51
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V