SOMC160368R0GEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 90
Datasheet
68 Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
SOMC160368R0GEA
DigiKey Part Number
SOMC68HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOMC160368R0GEA
Description
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC
Detailed Description
Power Per Element
160mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
68
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)