SOMC16034K70GRZ
DigiKey Part Number
541-SOMC16034K70GRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-SOMC16034K70GRZCT-ND - Cut Tape (CT)
541-SOMC16034K70GRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOMC16034K70GRZ
Description
SOMC-1603 4.7K 2% R61
Detailed Description
4.7k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SOMC16034K70GRZ Models
Category
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C
Power Per Element
160mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Resistance (Ohms)
4.7k
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)