RNC55H2262BSRE5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 541-RNC55H2262BSRE5TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNC55H2262BSRE5 |
Description | RES 22.6K OHM 0.1% 1/8W AXIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22.6 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNC55H2262BSRE5 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Weldable |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Discontinued at DigiKey | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |