RCV1206100KJNEA
DigiKey Part Number
BC2840TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC2840CT-ND - Cut Tape (CT)
BC2840DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCV1206100KJNEA
Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RCV1206100KJNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)