RBEF030050R00KFB00
DigiKey Part Number
541-10201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBEF030050R00KFB00
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 300W
Detailed Description
50 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 415°C
Size / Dimension
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Resistance
50 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
300W