RBEF0300100R0KFB00
DigiKey Part Number
541-10196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBEF0300100R0KFB00
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 300W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 415°C
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Brackets (not included)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Resistance
100 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Tubular
Power (Watts)
300W