RBEA030025R00KFB00
DigiKey Part Number
541-10194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBEA030025R00KFB00
Description
300W 25 OHM RIBBON-WIRE ADJUSTAB
Detailed Description
25 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 415°C
Resistance
25 Ohms
Size / Dimension
1.137" Dia x 8.500" L (28.88mm x 215.90mm)
Tolerance
±10%
Power (Watts)
300W