RBEA0300100R0KFB00
DigiKey Part Number
541-10192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBEA0300100R0KFB00
Description
300W 100 OHM RIBBON-WIRE ADJUSTA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 415°C
Series
Features
Pulse Withstanding
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
1.137" Dia x 8.500" L (28.88mm x 215.90mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
300W