Image for O016N002DLPP5N0000 is not available
O016N002DLPP5N0000
DigiKey Part Number
541-3363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
O016N002DLPP5N0000
Description
OLED MODULE 32DIG 16 X 2 PASSIVE
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Passive 5 x 8 Dots OLED Parallel, 8-Bit 85.00mm x 30.00mm x 10.00mm
Category
Character Size
2.95mm H x 5.55mm W
Manufacturer
Vishay Dale
Outline L x W x H
85.00mm x 30.00mm x 10.00mm
Packaging
Tray
Viewing Area
66.00mm L x 16.00mm W
Part Status
Active
Voltage - Supply
4.8V ~ 5.3V
Number of Characters
32.0
Dot Size
0.55mm W x 0.65mm H
Display Format
16 x 2
Interface
Parallel, 8-Bit
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C