MCRL01001R000KHB00
DigiKey Part Number
12M59-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCRL01001R000KHB00
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±10% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
4.563" L x 0.750" W (115.90mm x 19.05mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.750" (19.05mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Quick Connects, 0.188" (4.78mm)
Power (Watts)
100W