IHTH1500MZEB2R2M5A
DigiKey Part Number
541-IHTH1500MZEB2R2M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH1500MZEB2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 81.7A 0.54 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 81.7 A 0.54mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.54mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14.7MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Current - Saturation (Isat)
111.4A
Height - Seated (Max)
0.502" (12.76mm)