IHLP5050FDEK5R6M01
DigiKey Part Number
541-IHLP5050FDEK5R6M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDEK5R6M01
Description
FIXED IND 5.6UH 13.5A 10 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 13.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
32A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)