IHLP5050CEEK4R7M01
DigiKey Part Number
541-IHLP5050CEEK4R7M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050CEEK4R7M01
Description
FIXED IND 4.7UH 10A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 10 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)