IHLP4040EDER1R0M5A
DigiKey Part Number
541-9892-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-9892-1-ND - Cut Tape (CT)
541-9892-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040EDER1R0M5A
Description
FIXED IND 1UH 26.7A 2.25 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 26.7 A 2.25mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
2.25mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
39.85MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current - Saturation (Isat)
17.61A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)