IHLP4040DZER5R6M5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
5.6 µH Shielded Molded Inductor 9.3 A 17.6mOhm Max Nonstandard
IHLP4040DZER5R6M5A
DigiKey Part Number
IHLP4040DZER5R6M5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER5R6M5A
Description
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM
Detailed Description
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER5R6M5A Models
Category
DC Resistance (DCR)
17.6mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
16.3MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
9A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)