IHLP4040DZER100M51
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZER100M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP4040DZER100M51CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP4040DZER100M51DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER100M51
Description
FIXED IND 10UH 6.5A 33.06 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 33.06mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER100M51 Models
DC Resistance (DCR)
33.06mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)