IHLP2525CZER6R8M11
DigiKey Part Number
541-2582-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2582-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2582-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZER6R8M11
Description
FIXED IND 6.8UH 5.5A 46.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 46.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP2525CZER6R8M11 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
46.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)