IHLP2525CZER2R2M01
DigiKey Part Number
541-1008-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1008-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1008-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZER2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 20mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP2525CZER2R2M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)