IHLP2525BDER100M01
DigiKey Part Number
541-2572-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2572-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2572-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525BDER100M01
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 129 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 2.5 A 129mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP2525BDER100M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
129mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)