IHLP2020CZEK1R0M01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Molded Inductor 9.2 A 13.7mOhm Max Nonstandard
IHLP2020CZEK1R0M01
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZEK1R0M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2020CZEK1R0M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2020CZEK1R0M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZEK1R0M01
Description
FIXED IND 1UH 9.2A 13.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
13.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
59MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12A