IHDM1107BBEV1R1M20
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV1R1M20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV1R1M20
Description
FIXED IND 1.1UH 93A 0.41 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 93 A 0.41mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1107BBEV1R1M20 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
301A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.41mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)