IFSC2020DEER5R6M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER5R6M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER5R6M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER5R6M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER5R6M01
Description
FIXED IND 5.6UH 2.9A 36 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Wirewound Inductor 2.9 A 36mOhm Max 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.9A