IFSC2020DEER331M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER331M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER331M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER331M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER331M01
Description
FIXED IND 330UH 400MA 1.8 OHM
Detailed Description
330 µH Shielded Wirewound Inductor 400 mA 1.8Ohm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA