IFSC2020DEER1R5N01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER1R5N01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER1R5N01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER1R5N01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER1R5N01
Description
FIXED IND 1.5UH 3.7A 18 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 3.7 A 18mOhm Max 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
65MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
7A