IFSC2020DEER101M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER101M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER101M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER101M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER101M01
Description
FIXED IND 100UH 700MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 700 mA 500mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA