IFSC2020DEER100M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER100M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER100M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER100M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER100M01
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 2.5 A 47mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3A