CW0053K300JE73
DigiKey Part Number
541-CW0053K300JE73TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CW0053K300JE73CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW0053K300JE73
Description
CW-5 3.3K 5% E73 E3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 kOhms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)