CMF0712R000JKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Upgrade
Parametric Equivalent
YAGEO
12 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF0712R000JKEK
DigiKey Part Number
CMF0712R000JKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF0712R000JKEK
Description
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF0712R000JKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)