PLT1206Z6811LBTS
DigiKey Part Number
PLT1206Z6811LBTS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT1206Z6811LBTS
Description
RES SMD 6.81KOHM 0.01% 0.4W 1206
Detailed Description
6.81 kOhms ±0.01% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)