WR506170A4700J5100
DigiKey Part Number
56-WR506170A4700J5100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR506170A4700J5100
Description
WR5 470R 5% A1
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Oxide Film
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)