WK202070A2400J2200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
240 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Metal Oxide Film
WK202070A2400J2200
DigiKey Part Number
56-WK202070A2400J2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK202070A2400J2200
Description
WK2 240R 200 5% A2
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)