VR68000006805FAC00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
68 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Metal Film
VR68000006805FAC00
DigiKey Part Number
56-VR68000006805FAC00CT-ND - Cut Tape (CT)
56-VR68000006805FAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VR68000006805FAC00
Description
VR68 1% AC 68M
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)