VDRS10P250TSE
DigiKey Part Number
56-VDRS10P250TSETR-ND - Tape & Reel (TR)
56-VDRS10P250TSECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS10P250TSE
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
58J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V